Zieloni z Niemiec i Polski popierają akcję przeciwko nowym kopalniom odkrywkowym
Dodane przez Lu dnia 2014/04/29
Politycy Partii Zieloni kandydujący w wyborach do Parlamentu Europejskiego 1 maja spotkają się z liderami Europejskiej Grupy Zielonych w Albertinenaue/ Markosicach , przy moście przez Nysę Łużycką. Polscy i niemieccy politycy partii Zielonych odczytają wspólne stanowisko sprzeciwu wobec planowanym nowym kopalniom odkrywkowym w Jänschwalde i Gubinie/Brodach. Od wielu lat lokalni działacze po obu stronach granicy walczą przeciwko nowym kopalniom odkrywkowym węgla kamiennego w regionie.
Rozszerzona zawartość newsa
Ponad 5.000 mieszkańców w ponad 20 gmin po obu stronach granicy wskutek planów tworzenia nowych kopalni odkrywkowych jest zagrożonaprzesiedleniami. Gminy, inicjatywy obywatelskie oraz organizacje pozarządowe od las wspólnie walczą przeciwko tym planom.

1 maja w Albertinenaue/ Markosicach , przy moście przez Nysę Łużycką spotkają się: kandydatka Europejskich Zielonych na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej, urodzona w Guben Ska Keller, przewodniczący brandenburskich zielonych, Benjamin Raschke, przewodniczący powiatu Szprewa-Nysa, Klaus Pocher oraz posłanka brandenburskiego Landtagu, Sabine Niels, a także polityczki i politycy polskiej Partii Zieloni. Rozmawiać będą o pomyśle utworzenia wielotysięcznego, żywego łańcucha w trakcie planowanego na 23 sierpnia spotkania w Albertinenaue (Markosicach) pod Guben/Gubinem.

Plan spotkania 1 maja:

O 10:00 w klubie Rowing Club we Frankfurcie (Frankfurter Ruderclub von 1882 eV, Lehmgasse 11, Guben). Przeprawa kajakami na drugą stronę od 10 do 10:30. Rozmowy i zwiedzanie Zielonego stoiska na festiwalu na moście.

Ok. 11:45 - Przejazd do Gubina, a stamtąd do Markosic.

O godz. 13 odbędzie się wspólna sesja zdjęciowa wszystkich uczestników z banerem na moście. Pomiędzy dwiema stronami mostu zostaną rozciągnięte transparenty.

Polscy i niemieccy politycy partii Zielonych odczytają wspólne stanowisko sprzeciwu wobec planowanym nowym kopalniom odkrywkowym w Jänschwalde i Gubinie/Brodach.

Polskich Zielonych będą reprezentować:
Radek Gawlik (członek Rady Krajowej partii Zieloni, były Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, przewodniczący Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, bedącego cześcią koalicji "Rozwój TAK, Odkrywki NIE i Koalicji Klimatycznej)
Ewa Kos (Radna Sejmiku zachodniopomorskiego, jedynka na liście nr 12 KW Partia Zieloni w zachodniopomorskim-lubuskim) ,
Artur Wieczorek (Sekretarz Partii Zieloni, dwójka na liście nr 12 KW Partii Zieloni wokręgu warszawskim),
Ewa Sufin-Jacquemart (prezeska Zarządu Fundacji Strefa Zieleni, kandydatka na liście KW Partii Zieloni w okręgu warszawskim)

Marcelina Zawisza, (Wice-Przewodnicząca polskich Zielonych, trójka na liście nr 13 KW Partii Zieloni w okręgu śląskim)

Most graniczny przez Nysę Łużycką między Albertinenaue i Markosicami to jeden z niewielu, który nie został całkowicie zniszczony pod koniec II wojny światowej i który stanowi symbol wspólnej wymiany Niemców i Polaków. Dd momentu wejścia Polski do strefy Schengen i budowy schodów przez mieszkańców jest przejściem, odgrywającym coraz większą rolę w małym ruchu granicznym.

Od wielu lat lokalni działacze po obu stronach granicy walczą przeciwko nowym kopalniom odkrywkowym węgla kamiennego w regionie. Ponieważ dotyczy to tak niemieckich, jak i polskich społeczności, powstały polsko-niemieckie sojusze, które od kilku lat planują i organizują wspólne protesty. Rozszerzenie Unii Europejskiej znacznie ułatwiło tę współpracę.