Ogłoszenie list Partii Zieloni w okręgu 6 (Łódzkie)
Dodane przez Lu dnia 2014/04/03
Partia Zieloni na piątkowej konferencji w sali konferencyjnej Hostelu La Granda przedstawiła swoją listę kandydatów z okręgu łódzkiego.
Rozszerzona zawartość newsa
Zmień Polskę – Wybierz Solidarną Europę!” – pod takim hasłem kampanię wyborczą do europarlamentu rozpoczyna Partia Zieloni. Na piątkowej konferencji w sali konferencyjnej Hostelu La Granda przedstawiła swoją listę kandydatów z okręgu łódzkiego.

Tym, co wyróżnia propozycję Zielonych, jest lista skonstruowana zgodnie z zasadą parytetu i tzw. suwaka, czyli naprzemiennego umieszczania na listach wyborczych kobiet i mężczyzn. Dzięki temu Partia Zieloni może pochwalić się największą reprezentacją kobiet wśród komitetów wyborczych.

Listę wyborczą otwiera Mateusz Mirys, dziennikarz, redaktor naczelny lokalnego miesięcznika, aktywista społeczny i polityczny, członek władz krajowych Młodych Socjalistów. W rodzinnym Zgierzu zajmował się rozwojem kultury i sztuki, animowaniem aktywności społecznej, promocją dziedzictwa kulturowego miasta oraz obywatelskim nadzorem nad władzą lokalną. Jego działalność została doceniona zgierskim „Kameleonem” w kategorii Działalności na Rzecz Społeczności Lokalnej. Dał się również poznać jako inicjator kampanii obywatelskiego bojkotu Reserved i innych marek korporacji LPP, motywowanego wyprowadzeniem przez firmę zysków do rajów podatkowych. Jest doktorantem w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ, a także świeżo upieczonym tatą.

Mateusz Mirys

- Pora na to, by pojawił się w debacie publicznej podmiot, który walczy o prawa pracowników, studentów zatrudnianych na śmieciówkach, lokatorów wyrzucanych bezprawnie z mieszkań, bezrobotnych. Który reprezentuje radykalnie odmienną wizję polityki – przekonywał w krótkim wystąpieniu Mirys.

Na drugim miejscu znalazła się Iza Desperak, aktywistka równościowa, współautorka programów edukacji równościowej dla młodzieży i liderka szkoleń antydyskryminacyjnych dla nauczycielek nauczycieli, policji i mediów. Desperak na co dzień jest adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie zajmuje się nierównościami społecznymi, zwłaszcza ich dżenderowym wymiarem. Współorganizowała wszystkie łódzkie manify. Członkini Rady Programowej Łódzkiego Kongresu Kobiet i społecznego zespołu ds. budżetu obywatelskiego w Łodzi, od wielu lat walczy o przywrócenie funduszu alimentacyjnego, wprowadzenie parytetu płci na listach wyborczych, zniesienie zakazu aborcji i wprowadzenie związków partnerskich. Z Partią Zieloni sympatyzuje od 2004 r., kandydowała z jej list w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r.

Pierwszą trójkę zamyka Paweł Hajncel, znany łódzki artysta i działacz społeczny, dalej znalazła się Karolina Musielak – aktywistka społeczna, zaangażowana głównie w działania związane z przedsiębiorczością społeczną i propagowaniem idei partnerstw lokalnych. Kolejne osoby na liście to: społecznik związany z muzeum kanału Dętka, Waldemar Marzec, Bogusława Durajska – nauczycielka i edukatorka z zakresu praw człowieka, Dawid Dobrowolski – współprzewodniczący koła łódzkiego Partii Zieloni, Wioleta Krysiak, działaczka na rzecz osób wykluczonych oraz Tomasz Orzechowski, który w Parlamencie Europejskim chce nadzorować prace nad TTIP oraz prawnym zabezpieczeniem prywatności osobowej.

- Europa bez energetycznego ubóstwa, energia odnawialna, tania i dostępna dla każdego obywatela, bez lobbingu korporacji energetycznych i naftowo-gazowych. Z prawdziwym rynkiem wolnego handlu, nie zmonopolizowanym korporacyjnie. Zakazane nieetyczne działania korporacyjne w każdej dziedzinie: zdrowia, żywności, energii, klimatu. Każdy mieszkaniec Europy powinien mieć zapewniony równy dostęp do środowiska, w tym wszystkich jego produktów, co zostaje obecnie zawłaszczane przez globalny korporacjonizm. Moją maksymą jest cytat z Agendy 21 – Myśl globalnie – działaj lokalnie – podsumowuje kandydatka numer dziesięć, Teresa Adamska, zasłużona dla regionu założycielka stowarzyszenia Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Pełna lista kandydatów i kandydatek w okręgu 6 (Łódzkie)
1 Mateusz Mirys
2 Iza Desperak
3 Paweł Hajncel
4 Karolina Musielak
5 Waldemar Marzec
6 Bogusława Durajska
7 Dawid Dobrowolski
8 Wioleta Krysiak
9 Tomasz Orzechowski
10 Teresa Adamska