Joanna Erbel kandydatką na prezydentkę Warszawy
Dodane przez Lu dnia 2014/03/20
W czwartek 20.03 na konferencji prasowej przed Barem Prasowym na ul. Marszałkowskiej przedstawiono kandydatkę na prezydentkę Warszawy z ramienia Partii Zieloni - Joannę Erbel.

Rozszerzona zawartość newsa
W czwartek 20.03 na konferencji prasowej przed Barem Prasowym na ul. Marszałkowskiej przedstawiono kandydatkę na prezydentkę Warszawy z ramienia Partii Zieloni.


Konferencję otworzył Wojciech Kłosowski, ekspert samorządowy, publicysta, pisarz, członek Partii Zieloni, kandydatkę przedstawili współprzewodniczący koła warszawskiego – Marek Matczak i Marcelina Zawisza.

Joanna Erbel, znana działaczka i aktywistka miejska, stwierdziła, że Bar Prasowy jest przykładem miejsca, gdzie zdecydowany sprzeciw społeczny spowodował, że nie ma w tym miejscu drogiej restauracji albo innej komercyjnej przestrzeni dostępnej tylko nielicznym. Przez ostatnie lata Warszawa stała się innym miastem. Jednak pozytywne trendy w rozwoju miasta – aby było ono przyjazne wszystkim, niezależnie od statusu materialnego, wieku czy stanu zdrowia – ogranicza brak wyobraźni tych, od których zależą kluczowe decyzje.

„Członkinie i członkowie Partii Zieloni są tam, gdzie być należy, wspierają tych, którzy wsparcia potrzebują, służą radą każdemu, kto o nią poprosi. Popieramy działania wielu organizacji i stowarzyszeń, staramy się być z nimi w kontakcie. Dlatego po długich przemyśleniach postanowiliśmy wraz z ruchami społecznymi i aktywistami i aktywistkami miejskimi wystartować w najbliższych wyborach samorządowych” - stwierdził Marek Matczak.

Marcelina Zawisza podkreśliła, że „najwyższy czas oddać miasto w ręce tych, którym na nim zależy. Wiele progresywnych postulatów, których realizacji domagaliśmy się od lat, i które od lat znajdują się w naszym programie, zostało zrealizowanych przez Hannę Gronkiewicz-Waltz dopiero pod groźbą referendum. Dlatego nie mamy wątpliwości, że miasto przyjazne wszystkim mieszkańcom i mieszkankom to kwestia decyzji politycznej”.

Erbel przedstawiła główne postulaty, które chce zrealizować:

1. Jestem za tanią i dostępną komunikacją publiczną. Udało nam się zebrać około 20 tysięcy podpisów pod inicjatywą Stop Podwyżką Cen Biletów ZTM i złożyliśmy uchwałę społeczną do rady miasta.
2. Uważam, że komercjalizowanie stołówek szkolnych było błędem. Protestowaliśmy wtedy dostrzegając potencjalne konsekwencje. Radni i radne nie chcieli nas słuchać. Teraz wiemy, że wszystkie przewidywane przez nas negatywne efekty komercjalizacji stały się rzeczywistością.
3. Miasto powinno być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wdrożenie rozwiązań takich jak „brzęczyki” przy przejściach dla pieszych nie jest dużym kosztem, potrzeba tylko decyzji politycznej, aby je wprowadzić.
4. Chcę wdrażać strategię zrównoważonego rozwoju transportu. Chcę znoszenia barier architektonicznych, zachęcającą do poruszania się po mieście pieszo, transportem publicznym, rowerem. Myśląc o inwestycjach drogowych musimy dbać o przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się pieszych, a nie o przepustowość ulic.
5. Chce miasta, które będzie dbać o rozwój przedsiębiorczości, zwłaszcza podmiotów ekonomii społecznej. Będziemy wspierać rozwój lokalnych targowisk i prowadzić świadomą politykę lokalową, tak aby zapewnić mieszankom i mieszkańcom dostęp do ważnych dla nich usług w ich najbliższym sąsiedztwie.
6. Chcę położyć większy nacisk na lokalny dostęp do kultury - bezpłatny dostęp do zajęć w dzielnicowych domach kultury, pieniądze na zakupy dla bibliotek oraz rozwijanie programów służących zdobywaniu wiedzy o swojej najbliższej okolicy.


Joanna Erbel wskazała na paradoksy podejmowanych działań obecnej władzy. Z jednej strony popularyzuje ona wypożyczalnie rowerów tj. Veturilo, a z drugiej inwestuje duże pieniądze w rozwiązania, które promują zwiększony ruch samochodowy (projekt Świętokrzyskiej, Wołoska, Trasa Świętokrzyska). Wskazała, że nadal mamy niewielki wpływ na kształt i proces ustanawiania planów miejscowych, na podejmowanie decyzji o drogich inwestycjach drogowych czy podwyżkach cen biletów. Powiedziała też, że obecne władze nie prowadzą dialogu ze społeczeństwem, podejmując decyzje wbrew woli społecznej, tak jak w przypadku likwidacji terenów zielonych czy prywatyzacji SPEC. To, czego potrzebuje Warszawa to konsekwentna polityka na rzecz poprawy jakości życia.


Głosy Poparcia zgłosili działacze społeczni i artyści oraz osoby z kręgów akademickich.

Maciej Gdula w swoim wystąpieniu wskazał na drogę jaką Erbel przeszła. Powiedział: „to, że Warszawa w ogóle ma Joannę Erbel, jest dowodem, że w tym mieście zdarzają się cuda. Z jej zdolnościami mogłaby przecież pisać doktorat na dowolnym zagranicznym uniwersytecie. Mogłaby brylować w kosmopolitycznych środowiskach związanych ze sztuką, czy być ekspertką w międzynarodowej organizacji. Tymczasem Erbel woli być w Warszawie i blokować eksmisje, angażować się w ruch lokatorski, prowadzić konsultacje społeczne, bić się o nowe regulacje i przesiadywać na radach miasta. Umie słuchać ludzi i jest radykalna w walce o poprawę warunków życia w Warszawie”.

Marek Ślusarz, z fundacji Jeden Muranów stwierdził: „Jako działacz społeczny widzę, ile napsuli politycy mojego pokolenia, dlatego cieszy mnie poparcie dla Joanny wśród młodych ludzi”.

Małgorzata Auleitner, działaczka społeczna i pielęgniarka szpitala na Grochowie, wyraziła swoje poparcie dla Erbel, wskazując na to, że aktywistka działa w wielu dziedzinach politycznych i potrafi rozmawiać z ludźmi z wielu różnych środowisk.

Marek Boćkowski, członek Rady Osiedla Koszyki, nazwał Joannę Erbel syrenką warszawską, która wnosi do miasta powiew nowego i nadzieję na zmianę. Wierzy, że Erbel w walce z innymi kandydatami o stanowisko prezydenta zwycięży tak jak Dawid zwyciężył z Goliatem. Joanna Erbel umie łączyć młode i starsze pokolenie mieszkańców Warszawy, czuje to miasto i jest samorządowcem z krwi i kości i ma za sobą serca i sympatię mieszkańców Warszawy.

Przemówienie Joanny Erbel