ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/26
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności - Rss
Zieloni: Nie tędy droga do gazu łupkowego
NewsyPartia Zieloni z zaniepokojeniem przyjmuje rządowe projekty nowelizacji prawa górniczego i geologicznego dotyczące procesu poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego. Obok zmian pozytywnych, takich jak obowiązek jawności składu chemicznego płynu szczelinującego, zawierają one również zapisy groźne z punktu widzenia demokratycznych praw obywatelek i obywateli oraz ochrony środowiska. Zapisy te są również sprzeczne z prawem europejskim.

Rząd proponuje:

a) bezwzględne wyłączenie z konieczności sporządzania raportu oddziaływania na środowisko etapu poszukiwania i rozpoznawania złóż od głębokości 1000 do 5000 m;

b) wyłączenie z praw strony i uczestniczenia w postępowaniach środowiskowych dla organizacji mających staż krótszy niż jeden rok.

Sprzeciwiamy się tym zapisom, ponieważ:

1. Ustawa ogranicza demokratyczne prawa obywatelek i obywateli

Możliwość opiniowania decyzji organów władzy przedstawicielskiej należy do elementarnych praw obywatelskich. Propozycja pozbawienia prawa uczestnictwa organizacji o stażu krótszym niż rok sparaliżuje aktywność obywatelską. Organizacje takie często powstają spontanicznie, w związku z inwestycjami zagrażającymi lokalnej społeczności. To dobrze, że biznes ma swoją przeciwwagę w postaci organizacji społecznych, które zawiązują się, aby kontrolować proces inwestycyjny. Nie ma zagrożenia tam, gdzie widać normalne procesy demokratyczne, gdy interesy stron są regulowane procedurami prawnymi. Rząd twierdzi, że stawia na biznes. To nieprawda. Rząd staje się zakładnikiem wielkich transnarodowych koncernów, a zapomina o społecznościach i przyrodzie. Wiedzą o tym najlepiej właśnie lokalni przedsiębiorcy. To nie są standardy demokratycznego państwa prawa. To nie są standardy nowoczesnej gospodarki.

Nie po raz pierwszy rząd staje po stronie interesów potężnych korporacji prowadzących poszukiwania gazu łupkowego, ignorując żywotne interesy państwa i obywateli i obywatelek. Nie zgadzamy się na ograniczanie konstytucyjnych praw obywateli i obywatelek do kontroli organów państwa. Polki i Polacy mają niezbywalne prawo do rzetelnej oceny środowiskowej procesu inwestycyjnego.

2. Ustawa w niedopuszczalny sposób obniża standardy ochrony środowiska

Rząd nie zauważa też problemów ekologicznych. Technologia szczelinowania hydraulicznego stosowana przy wydobyciu gazu łupkowego jest bardzo inwazyjna. Co ważne, nie wszystkie jej negatywne skutki są obecnie znane. Wiemy już, że niesie poważne zagrożenie dla środowiska (gospodarka wodna, ściekowa, hałas, emisje do powietrza gazów w tym cieplarnianych, trzęsienia ziemi itp.).

3. Ustawa naraża Polskę na konflikt z prawem unijnym

Rząd naraża państwo polskie na konflikt z legislacją UE i związane z tym poważne koszty, również finansowe. Już raz w 2007 roku polskie ustawy środowiskowe niezgodne z dyrektywami skończyły się wstrzymaniem całej pomocy UE dla Polski. Czy mamy wszyscy płacić za niekompetencję decydentów?

Przypominamy, że Konstytucja RP mówi (Art. 5): „Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju”.

Apelujemy o refleksję, autopoprawkę rządu i zmianę tych zapisów.

Rada Krajowa partii Zieloni

Skomentuj na Facebooku!
Wypowiedz się!
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,522,576 Unikalnych wizyt