ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/26
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności - Rss
Partia Zieloni: W referendum głosujemy 3 razy NIE i 1 raz TAK
NewsyKraków, 22.05.2014 r.

Partia Zieloni: W referendum głosujemy 3 razy NIE i 1 raz TAK

Mieszkanki i Mieszkańcy Krakowa,

Już 25 maja, w najbliższą niedzielę, po raz pierwszy weźmiemy udział w referendum lokalnym. W pierwotnym kształcie referendum miało zawierać tylko jedno pytanie: o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022, jednak ostatecznie zdecydujemy jeszcze o trzech kwestiach: budowie metra, wytyczeniu ścieżek rowerowych i wprowadzeniu systemu monitoringu wizyjnego. Zachęcamy do odpowiedzi na trzy pytanie przecząco i na jedno twierdząco.

NIE dla Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022!

Partia Zieloni jako jedyna ogólnopolska partia polityczna od początku sprzeciwia się pomysłowi organizacji igrzysk w Krakowie. Domagaliśmy się przeprowadzenia referendum w tej sprawie już w grudniu 2013 roku (http://zielonewiadomosci.pl/zw/igrzyska-drogi-lek-na-kompleksy/). Tak ryzykowne finansowo przedsięwzięcie, obciążające budżet samorządów i całego państwa, nie powinno się odbyć bez aprobaty mieszkańców. Teraz w naszych rękach leży los tej imprezy. Nie zgadzamy się na to, by władza publiczna stawiała obywateli i obywatelki przed szantażem: igrzyska albo zastój cywilizacyjny. Walczyć ze smogiem, budować mieszkania komunalne, wyprowadzać ruch samochodów poza centrum władza powinna bez względu na to, czy miasto będzie organizowało wielką imprezę sportową. Nie możemy także pozostać głusi na doświadczenia dotychczasowych miast-gospodarzy. Igrzyska w Soczi kosztowały ponad 50 mld dolarów, a impreza w Turynie stała się przyczyną wzrostu długu miasta o 215 milionów dolarów. Kraków może rozwijać się bez igrzysk, a zaoszczędzone na nich pieniądze można przeznaczyć na inwestycje w przedszkola czy żłobki. Igrzyska to więcej ryzyka niż potencjalnych korzyści!

NIE dla metra!

Krakowski system komunikacyjny pozostaje niewydolny. Jednak metro to nie środek na rozwiązanie tego problemu. Dla oceny, czy w Krakowie powinno powstać metro, musimy przytoczyć liczby. Koszt budowy jego pierwszej linii szacowany jest na około 10 mld złotych. Nie można także zapominać o późniejszych kosztach eksploatacji – koszty obsługi linii metra są pięć razy wyższe niż linii tramwajowych. Miasta nie stać na taką inwestycję, a pomysł jej realizowania w partnerstwie publiczno-prywatnym uważamy za chybiony z powodu ryzyka drastycznej podwyżki cen biletów. Nie chcemy, by dla spełnienia ambicji zbudowania metra w Krakowie ograniczać inne wydatki – np. na oświatę. Rozwiązania problemów komunikacyjnych miasta upatrujemy w dalszym rozwoju sieci tramwajowej, atrakcyjnej ofercie biletowej, budowie parkingów park&ride, stworzeniu kolei aglomeracyjnej – to wszystko przyczyni się do ograniczenia ruchu pojazdów w śródmieściu i w konsekwencji do poprawy jakości powietrza.

NIE dla monitoringu wizyjnego!

Uważamy za nieuczciwą formę kolejnego pytania, na jakie mamy odpowiedzieć 25 maja. Brzmi ono: „Czy jest Pan/Pani za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w mieście?”. Takie sformułowanie wprowadza w błąd, sugerując, że sprzeciw wobec monitoringu (już w Krakowie istniejącego) oznacza automatycznie zgodę na brak poprawy bezpieczeństwa. Przemoc i przestępczość, szczególnie chuligańska, jest problemem naszego miasta, ale drogą jej zwalczania nie jest monitoring wizyjny. Według naukowców nie da się wykazać związku między funkcjonowaniem takiego systemu a spadkiem przestępczości (http://panoptykon.org/wiadomosc/referendum-w-krakowie-igrzysk-i-monitoringu). Ponadto im więcej kamer, tym mniej chroniona jest nasza prywatność. By zwalczać przestępczość, nie potrzebujemy więcej kamer, niż już pracuje w mieście, ale większej liczby patroli i powszechnej świadomości nieuchronnej i szybkiej kary.

TAK dla ścieżek rowerowych!

Rower to najbardziej ekologiczny i najtańszy środek transportu. W Krakowie wciąż sieć dróg rowerowych jest poszatkowana, a rowerzysta nie może czuć się bezpiecznie. Dzięki rozbudowie ścieżek więcej mieszkańców przesiądzie się na rower, a to oznacza mniej samochodów w Centrum i mniej smogu. Więcej dróg rowerowych to także zachęta do aktywnego spędzania wolnego czasu, co sprzyja zdrowiu. Oczywiste, że nie każdy może do pracy dojeżdżać rowerem, choćby z uwagi na stan zdrowia czy jej charakter, ale nawet wtedy warto odpowiedzieć TAK, bo ścieżki to korzyść nie tylko dla rowerzystów.

Pamiętajmy, by 25 maja udać się na referendum. To nasz głos dla przyszłości Krakowa i dowód dojrzałej postawy obywatelskiej. Pokażmy, że niestraszna nam bariera frekwencyjna i referendum będzie ważne!

Justyna Drath
Michał Wszołek
współprzewodniczący krakowskiego koła Partii Zieloni

Skomentuj na Facebooku!
Wypowiedz się!
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,522,529 Unikalnych wizyt