ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/26
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności - Rss
Zieloni z Niemiec i Polski popierają akcję przeciwko nowym kopalniom odkrywkowym
NewsyPonad 5.000 mieszkańców w ponad 20 gmin po obu stronach granicy wskutek planów tworzenia nowych kopalni odkrywkowych jest zagrożonaprzesiedleniami. Gminy, inicjatywy obywatelskie oraz organizacje pozarządowe od las wspólnie walczą przeciwko tym planom.

1 maja w Albertinenaue/ Markosicach , przy moście przez Nysę Łużycką spotkają się: kandydatka Europejskich Zielonych na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej, urodzona w Guben Ska Keller, przewodniczący brandenburskich zielonych, Benjamin Raschke, przewodniczący powiatu Szprewa-Nysa, Klaus Pocher oraz posłanka brandenburskiego Landtagu, Sabine Niels, a także polityczki i politycy polskiej Partii Zieloni. Rozmawiać będą o pomyśle utworzenia wielotysięcznego, żywego łańcucha w trakcie planowanego na 23 sierpnia spotkania w Albertinenaue (Markosicach) pod Guben/Gubinem.

Plan spotkania 1 maja:

O 10:00 w klubie Rowing Club we Frankfurcie (Frankfurter Ruderclub von 1882 eV, Lehmgasse 11, Guben). Przeprawa kajakami na drugą stronę od 10 do 10:30. Rozmowy i zwiedzanie Zielonego stoiska na festiwalu na moście.

Ok. 11:45 - Przejazd do Gubina, a stamtąd do Markosic.

O godz. 13 odbędzie się wspólna sesja zdjęciowa wszystkich uczestników z banerem na moście. Pomiędzy dwiema stronami mostu zostaną rozciągnięte transparenty.

Polscy i niemieccy politycy partii Zielonych odczytają wspólne stanowisko sprzeciwu wobec planowanym nowym kopalniom odkrywkowym w Jänschwalde i Gubinie/Brodach.

Polskich Zielonych będą reprezentować:
Radek Gawlik (członek Rady Krajowej partii Zieloni, były Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, przewodniczący Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, bedącego cześcią koalicji "Rozwój TAK, Odkrywki NIE i Koalicji Klimatycznej)
Ewa Kos (Radna Sejmiku zachodniopomorskiego, jedynka na liście nr 12 KW Partia Zieloni w zachodniopomorskim-lubuskim) ,
Artur Wieczorek (Sekretarz Partii Zieloni, dwójka na liście nr 12 KW Partii Zieloni wokręgu warszawskim),
Ewa Sufin-Jacquemart (prezeska Zarządu Fundacji Strefa Zieleni, kandydatka na liście KW Partii Zieloni w okręgu warszawskim)

Marcelina Zawisza, (Wice-Przewodnicząca polskich Zielonych, trójka na liście nr 13 KW Partii Zieloni w okręgu śląskim)

Most graniczny przez Nysę Łużycką między Albertinenaue i Markosicami to jeden z niewielu, który nie został całkowicie zniszczony pod koniec II wojny światowej i który stanowi symbol wspólnej wymiany Niemców i Polaków. Dd momentu wejścia Polski do strefy Schengen i budowy schodów przez mieszkańców jest przejściem, odgrywającym coraz większą rolę w małym ruchu granicznym.

Od wielu lat lokalni działacze po obu stronach granicy walczą przeciwko nowym kopalniom odkrywkowym węgla kamiennego w regionie. Ponieważ dotyczy to tak niemieckich, jak i polskich społeczności, powstały polsko-niemieckie sojusze, które od kilku lat planują i organizują wspólne protesty. Rozszerzenie Unii Europejskiej znacznie ułatwiło tę współpracę.

Skomentuj na Facebooku!
Wypowiedz się!
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,522,538 Unikalnych wizyt