ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/02/25
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności - Rss
Partia Zieloni i Partia Kobiet: Inni dają kwiaty, my dajemy możliwość decydowania. Kobiety na jedynki!
NewsyPartia Zieloni i Partia Kobiet: Inni dają kwiaty, my dajemy możliwość decydowania. Kobiety na jedynki!

Z okazji Dnia Kobiet partie polityczne będą prześcigały się w życzeniach i kurtuazyjnych gestach wobec kobiet. Politycy zakaszą rękawy i staną przy kuchni: jedni będą pichcić śniadanie, inni piec ciasta dla pań. Jednak kiedy przychodzi do podejmowania decyzji, które mogą w istotny sposób poprawić sytuację kobiet, kończy się na rytualnych obietnicach.

Ratyfikacja konwencji Rady Europy w sprawie zwalczania i zapobiegania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która pomogłaby stworzyć skuteczniejszy system walki z tym zjawiskiem, utknęła w Sejmie. Za to posłowie i posłanki, także z lewicy parlamentarnej, bez żadnych skrupułów zagłosowali za ustawą odbierającą uprawnienia opiekunkom i opiekunom osób niepełnosprawnych, skazując ich na biedę. Dzięki Tuskowi, Pawlakowi i Palikotowi pielęgniarki i kasjerki w TESCO, a także tysiące innych kobiet, które wykonują ciężkie prace, będą musiały pracować do 67. roku życia. Mimo wielu obietnic nowelizacja ustawy kwotowej, która zapewniałaby na listach wyborczych taką samą liczbę kandydatek i kandydatów oraz naprzemienne ich umieszczanie, utknęła w sejmowych komisjach.

Komitet Wyborczy Partia Zieloni to jedyny komitet w wyborach do parlamentu Europejskiego, w którym liczba kobiet na pierwszych miejscach list wyborczych przewyższa liczbę mężczyzn. Aż w siedmiu okręgach wystawimy kobietę na pierwszym miejscu:

Warszawa – liderka listy: Agnieszka Grzybek, działaczka społeczna i polityczna, przewodnicząca Partii Zieloni, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet i zespołu „Krytyki Politycznej”, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca od 2000 roku organizującego coroczne Manify.

Mazowsze – liderka listy: Anna Szczubełek z Partii Kobiet, radna miasta Ostrołęka.

Pomorze – liderka listy: Elżbieta Jachlewska, wiceprzewodnicząca Partii Kobiet, działaczka społeczna, prezeska Stowarzyszenia Waga.

Pomorze Zachodnie – liderka listy: Ewa Koś z Partii Zieloni, radna sejmiku woj. zachodniopomorskiego, specjalizująca się w polityce energetycznej, wspierająca lokalne społeczności w walce z budową elektrowni atomowych i ferm norek.

Wielkopolska – liderka listy: Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, działaczka społeczna, prezeska Stowarzyszenia Konsola, jedna z liderek Kongresu Kobiet w Wielkopolsce, z jej inicjatywy zawiązało się Porozumienie Żłobkowe w Poznaniu walczące o zwiększenie liczby miejsc w żłobkach.

Dolny Śląsk – liderka listy: Ewa Miszczuk, wiceprzewodnicząca Polskiej Partii Socjalistycznej, działaczka społeczna, prezeska fundacji Instytut Rzeźby Społecznej działającej na rzecz grup i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz upowszechnienia aktywności kulturalnej.

Śląsk – liderka listy: Monika Paca, prawniczka, działaczka społeczna, zajmuje się rewitalizacją przestrzeni poprzemysłowych na Górnym Śląsku, twórczyni prywatnej galerii sztuki współczesnej „Szyb Wilson”, prowadzi Fundację EKO-ART Silesia, która od 2010 roku organizuje coroczny festiwal „ART NAIF FESTIVAL”.

W Parlamencie Europejskim będziemy dążyć do:

- ujednolicenia standardów socjalnych, tak aby obywatele i obywatelki wszystkich państw członkowskich UE byli objęci taką samą ochroną, co wykluczy dumping socjalny;

- zlikwidowania dyskryminacji płacowej, poprzez stworzenie sprawiedliwego systemu wyceny pracy, dowartościowanie pracy opiekuńczej i sprawiedliwe łączenie pracy zawodowej z życiem prywatnym i rodzinnym;

- przyjęcia europejskiej dyrektywy dotyczącej przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, tak aby wszystkie państwa członkowskie UE miały obowiązek zapewnienia skutecznego systemu przeciwdziałania temu zjawisku;

- zwiększenia reprezentacji politycznej kobiet m.in. poprzez zmianę ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, tak aby wprowadzić parytet i naprzemienne umieszczanie kandydatek i kandydatów na listach wyborczych;

- zapewnienia realizacji i poszanowania praw reprodukcyjnych, w tym prawa do edukacji seksualnej, powszechnej i bezpłatnej antykoncepcji, do bezpiecznego przerywania ciąży.

Skomentuj na Facebooku!
Wypowiedz się!
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,275,232 Unikalnych wizyt