ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/26
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Aktualności - Rss
Zieloni o II turze wyborów prezydenckich: Nie popieramy żadnego z kandydatów!
NewsyZieloni 2004 zdecydowali się nie poprzeć w II turze wyborów prezydenckich żadnego z kandydatów, ale zachęcają do głosowania.

Analiza programów wyborczych według zielonych wskaźników przeprowadzona przed I turą pokazała, że obu kandydatów więcej łączy, niż dzieli. Wspólnym obszarem jest neoliberalna, konserwatywna praktyka polityczna oraz brak troski o bezpieczeństwo społeczne i ekologiczne przy ciągłym zwiększaniu i nadużywaniu uprawnień państwa w innych dziedzinach bezpieczeństwa.

Obaj kandydaci, zarówno Bronisław Komorowski, jak i Jarosław Kaczyński, wykazują się niską wrażliwością ekologiczną, konserwatywnym podejściem do kwestii praw kobiet i anachroniczną wizją kultury.

Warunkiem autentycznej zmiany w polskiej polityce jest rozbetonowanie prawicowego monopolu. Nie można ulegać logice głosowania na mniejsze zło. Oddanie nieważnego głosu jest także świadomym wyborem politycznym, zwłaszcza że obaj kandydaci prezentują poglądy dalekie od zielonych ideałów i celów.

– Zielony indeks, który dobitnie uwypuklił brak różnic między konserwatywnymi światopoglądowo kandydatami na prezydenta, jedynie potwierdza, że konieczne jest przeciwstawienie się nadchodzącej sytuacji politycznej, która będzie miała degradujący wpływ na życie społeczne i ekologiczne. Zieloni 2004 zachęcają do obywatelskiej postawy podczas wyborów, ale jednocześnie podkreślają, że nie będzie nowoczesnego państwa bez rzeczywistego rozdziału kościoła i państwa, a ten można osiągnąć tylko wtedy, gdy skończymy z kościelnymi przywilejami finansowymi oraz religią w publicznych szkołach – powiedziała Małgorzata Tkacz-Janik, przewodnicząca Zielonych 2004. – Zieloni wskazują także, że dogmatyczne obniżanie podatków spowodowało zmniejszenie dochodów budżetowych, co w kluczowym momencie niedawnego kryzysu uniemożliwiło przygotowanie ekonomicznego pakietu pomocowego. Społeczeństwo znów zostało pozostawione same sobie. Komorowskiego i Kaczyńskiego niewiele dzieli pod względem kontynuowania dotychczasowej, neoliberalnej polityki ekonomicznej. Niedaleko pada Boni od Gilowskiej... Tymczasem polityka może być inna. Pokazują to głosy wyborców i sylwetki polityków i polityczek w innych krajach młodej demokracji w Unii Europejskiej. To powinien być także nasz kierunek – polityka równościowa, wrażliwa na człowieka, społeczeństwo oraz środowisko – dodała Tkacz-Janik.

- W Polsce rośnie grupa wyborczyń i wyborców głosujących „za”, a nie „przeciw”. Dla tej grupy nowoczesna Polska to kraj liberalny światopoglądowo i socjalny ekonomicznie, to alternatywa dla nadal dominującej propozycji konserwatywnej światopoglądowo i neoliberalnej gospodarczo PO i PiS. W czasach pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, społecznego i gospodarczego priorytetem musi być zapewnienie Polkom i Polakom bezpieczeństwa socjalnego i ekologicznego - stwierdził Dariusz Szwed, przewodniczący Zielonych. Nasze ugrupowanie, podobnie jak to się już dzieje w wielu krajach Europy, chce wziąć na siebie współodpowiedzialność za stworzenie takiej postępowej politycznej alternatywy. Wynik Grzegorza Napieralskiego w I turze jest dobrym początkiem dla wyciągnięcia Polski w XXI wiek. Zielona gospodarka daje szanse na stworzenie setek tysięcy nowych miejsc pracy, energooszczędne budownictwo społeczne przybliży miliony Polek i Polaków do zamieszkania „na swoim”, a jednocześnie podniesie jakość naszego życia poprzez poprawę stanu środowiska i ochronę klimatu. Bezpłatna publiczna edukacja i służba zdrowia wysokiej jakości wyrówna szanse rozwojowe wszystkich. Te kwestie muszą znaleźć swoje mocne polityczne zaplecze. Dlatego Zieloni podejmują rozmowy na temat budowania obywatelskiej platformy działania na rzecz tych postulatów Polski postępowej. Dosyć już wybierania mniejszego zła - wybieramy większe dobro - dobro publiczne – konkludował Szwed.

***


Stanowisko Rady Krajowej Zielonych w sprawie II tury wyborów prezydenckich


Zieloni i Zielone wezmą udział w głosowaniu w II turze wyborów prezydenckich. Zachęcamy też do tego wszystkich obywateli i obywatelki, choć zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór jest bardzo trudny.

Zieloni 2004 w II turze wyborów prezydenckich nie poprą żadnego z kandydatów. Obaj prezentują poglądy bardzo dalekie od zielonych idei i celów. Nie przyjmujemy jednak dyscypliny partyjnej: głosowanie na konkretną osobę albo oddanie głosu świadomie nieważnego, co będzie wyrazem sprzeciwu wobec obu kandydatów, jest naszym zdaniem indywidualną decyzją.

Analiza programów wyborczych według zielonych wskaźników pokazała, że kandydatów więcej łączy, niż dzieli. Wspólnym obszarem jest neoliberalna, konserwatywna praktyka polityczna oraz brak troski o bezpieczeństwo społeczne i ekologiczne przy ciągłym zwiększaniu i nadużywaniu uprawnień państwa w innych dziedzinach bezpieczeństwa.

Zielony Indeks wykazał dobitnie, że na 200 możliwych punktów Jarosław Kaczyński uzyskał zaledwie +5, a Bronisław Komorowski aż -127. Tak niska ocena wynika m.in.: z bardzo niskiej wrażliwości ekologicznej, konserwatywnego podejścia do praw kobiet, anachronicznej wizji kultury oraz zupełnie „niezielonej” polityki zagranicznej (wojna w Afganistanie, zmiany klimatyczne, brak pomocy rozwojowej dla krajów najuboższych).

Lepszy, choć i tak bardzo słaby wynik uzyskał Kaczyński. Kandydat deklaruje sprawiedliwszą politykę społeczną i większą gotowość realizacji zasad ekorozwoju, zwłaszcza na wsi oraz sprzeciw wobec GMO. Dotychczasowa praktyka polityczna pokazuje jednak brak realizacji tych zasad. Program Komorowskiego oraz ewentualną dominację Platformy Obywatelskiej uważamy za jednoznacznie groźną. Szczególnie niepokojące jest wciąż realne zagrożenie dalszą komercjalizacja i prywatyzacją usług publicznych. Debaty z udziałem obu kandydatów potwierdzają, że obaj niewiele się różnią: obaj są za utrzymaniem obecnej pozycji kościoła katolickiego w stosunkach z państwem, obaj sprzeciwiają się legalizacji związków partnerskich, obaj popierają rozwój silniejszych regionów kosztem słabszych i obaj stawiają na militaryzm.

Oddanie nieważnego głosu jest także świadomym wyborem politycznym. Opowiadamy się za zmianą prawa wyborczego tak, aby wyborcy i wyborczynie mieli możliwość wyrażenia sprzeciwu wobec wszystkich kandydatów, np. poprzez wrzucenie pustej kartki do urny (takie rozwiązanie funkcjonuje w Nowej Zelandii). Każdy sprzeciw wobec obu kandydatów powinien zostać policzony. Zakwalifikowanie takich decyzji do głosów nieważnych nie wystarczy – nie są one w obecnym prawie dostatecznie oddzielone od kart przypadkowo lub błędnie wypełnionych.

4 lipca nie będzie przełomowy. Coraz liczebniejsza, Polska progresywna i zielona, nasi sympatycy i sympatyczki, członkowie i członkinie Zielonych będą dalej pracować na rzecz rozbetonowania demokracji. „Naszych marzeń nie ma w waszych urnach!”.

Warszawa, 29 czerwca 2010

Skomentuj na Facebooku!
Wypowiedz się!
Komentarze
232 dnia 2010/06/29
Przydałaby się rzeczywiście reforma prawa wyborczego... Chętnie bym oddał głos, który by się liczył, nie popierając żadnego z kandydatów. Choć oczywiście trzeba by wtedy też zmienić zasadę wyłonienia zwycięzcy - nie możnaby wymagać większości 50%+1, bo inaczej mogłoby dojść do tego, że mielibyśmy powtórzenie identycznej 2. tury.
Jakby nie było - ja, z bólem serca, ale jednak, zagłosuję na Komorowskiego. Kaczyński w ogóle nie wchodzi w rachubę, oddanie głosu nieważnego również... Może "dwugłowy" rząd PO pokaże polskiemu społeczeństwu, że to nie o to chodzi. A jeśli nie... To chyba nie ma o co walczyć.
223 dnia 2010/07/01
Zanczy się Zielonym wsio rybka czy JArek czy Bronek ?smiley
Bochyba zdają sobie sprawę, że jak będzie Jarek to on napewno "rozbetonuje" niejedną szarą sieć ( ztym że kolor jest umowny bo moze to być sieć czerwona tęczowa asmileylbo i też zielona )smiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,522,544 Unikalnych wizyt