ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/02/25
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Struktury Terenowe « Koło warszawskie « Biedni podatnicy patrzą na policjantów
Warszawscy Zieloni zorganizowali happening przed komendą stołeczną policji pt. "Biedni podatnicy patrzą na policjantów" w związku z wczorajszym zatrzymaniem dwóch studentów reklamujących audycję kabaretową "Biedni strażacy patrzą na tęczę". Jednocześnie zwrócili się do pełnomocnika komendanta stołecznego policji ds. ochrony praw człowieka o zbadanie, czy policjanci nie przekroczyli swoich uprawnień i czy nie naruszyli praw człowieka zatrzymanych osób. Pismo w tej sprawie otrzymała także prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Szanowny Pan
Podinspektor Marcin Szyndler
Pełnomocnik Komendanta Stołecznego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka
ul. Nowolipie 2
00-150 Warszawa


Szanowny Panie Podinspektorze,

11 grudnia 2013 roku w godzinach popołudniowych przedstawiciele stołecznej policji zatrzymali dwóch studentów reklamujących na pl. Zbawiciela występ radiowy popularnego warszawskiego kabaretu „Pożar w Burdelu”. Studenci przebrani za strażaków stali nieopodal tęczy z transparentem, na którym widniał tytuł audycji: „Biedni strażacy patrzą na tęczę”.

Studenci zostali zatrzymani, przewiezieni na komisariat przy ul. Dzielnej, skąd jednego z nich zwolniono ok. 21.00, a drugiego przewieziono do komisariatu przy ul. Wilczej i zwolniono dopiero ok. 00.30.

Nasz niepokój budzą zarówno sama interwencja policjantów, jak i okoliczności zatrzymania studentów. Według relacji jednego z nich „- Policjant złapał go za ubranie, szarpnął nim, zaczął wykręcać mu ręce. Kolega został wepchnięty do radiowozu. Twierdzi też, że policjant dwukrotnie kopnął jego kolegę. Wobec statystów policjanci użyli gazu, skuli ich kajdankami i przewieźli na komisariat” (za Radio dla Ciebie: Link).

Czy naprawdę dwóch studentów trzymających transparent reklamujący kabaretową audycję stanowiło zagrożenie dla porządku publicznego, że zastosowano środki zupełnie niewspółmierne do zdarzenia?
W związku z powyższym zwracamy się do Pana jako Pełnomocnika Komendanta Stołecznego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka o zbadanie, czy policjanci nie przekroczyli swoich uprawnień podczas wykonywania czynności służbowych i czy nie naruszyli praw człowieka zatrzymanych podczas interwencji osób. Prosimy również o zbadanie, czy środki zastosowane przez policjantów były współmierne i adekwatne do opisywanego zdarzenia.

Z poważaniem,
Agnieszka Grzybek, przewodnicząca Partii Zieloni,
Marcelina Zawisza i Marek Matczak, przewodniczący koła warszawskiego Partii Zieloni

Do wiadomości:
Komendant Stołeczny Policji, nadinspektor Dariusz Działo
Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena LipowiczKomentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,275,911 Unikalnych wizyt