ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/26
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Zieloni Nie Leją Wody - RSS

O kampanii:

Kampania "Zieloni nie leją wody" ma na celu wskazanie na wagę zasobów wodnych dla jakości życia obecnego i przyszłych pokoleń oraz realizacji zasady zrównoważonego rozwoju.

"Water" campaign of the Polish Green Party.

Kampanię prowadzą:

Koordynacja krajowa:

Radosław Gawlik
strona WWW

Koordynatorka Baltic Sea Greens:

Beata Maciejewska
strona WWW

Polityka Unii Europejskiej:

Dariusz Szwed
strona WWW

Ważne informacje

Zieloni 2004 należą do Europejskiej Partii Zielonych

Zieloni 2004 współpracują z Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim

Ważne daty:

  • 2. lutego - Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych
  • 14. marca Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam
  • 22. marca - Światowy Dzień Wody
  • 22. marca - Dzień Bałtyku

Ważne adresy:- To idea, która narodziła się we Francji. Przypominamy nią, że woda jest ważna dla podtrzymania życia, ale i dla jego jakości. Ja wchodzę prawie do każdej rzeki, nad którą jestem, bo to prawdziwa radość. Dlatego serdecznie zapraszam do europejskiego wydarzenia 14 lipca, punktualnie o godz. 15. W całej Europie będziemy wtedy wchodzić do różnych rzek – opowiadał w audycji "Do południa" Jacek Bożek, założyciel Klubu Gaja i członek Partii Zieloni.


W przeliczeniu na jednego mieszkańca jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie. Zasoby wody pitnej są u nas takie same, jak w Egipcie, który kojarzy się raczej z pustynią i suszami. Mamy mało gór, a większość rzek wypływa z gór, wiele wody traci się w trakcie jej przesyłu. - W niektórych miejscach linii przesyłowych straty wody dochodzą do 60 procent - mówi Jacek Bożek, prezes klubu Gaja i członek Partii Zieloni. Zwraca uwagę, że nie magazynujemy wody tylko zrzucamy ją do rzek, które odprowadzają ją do morza. A powinniśmy zatrzymywać wodę.


Trzeba uświadomić sobie jednak podstawową zasadę: rzeki zawsze będą wylewać. - Powodzie były, są i będą. Bez względu na to, co przy tych rzekach będziemy robili - mówi Jacek Bożek z Partii Zieloni. - Zaczynają się w górach. Jeżeli nie będzie zdrowego lasu, który zatrzyma część opadów, to woda szybciej spłynie i z większą siłą zniszczy wszystko, co napotka na swojej drodze - podkreśla ekolog.


Rzeka Roku 2013. Wywiad z Jackiem Bożkiem z Klubu Gaja i członkiem Partii Zieloni. Myślę, że jest mnóstwo ludzi, którzy mają niesamowitą intuicję w stosunku do rzek i potrafią to wykorzystać. Konkurs nagłośni te przykłady, doceni tych ludzi, i mam nadzieję, pociągnie do tego innych – o konkursie – Rzeka Roku – opowiada Jacek Bożek, szef Klubu Gaja i członek Partii Zieloni.


- To pierwszy tego typu konkurs w Polsce. Każda społeczna inicjatywa związana z rzeką lub lokalnym potokiem, strumieniem czy jeziorem sprawia, że to miejsce przestaje być anonimowe, nieprzyjazne, a staje się rozpoznawalne. Ludzie kojarzą je z przyjemnymi emocjami, chętniej odwiedzają, a dzięki temu zaczynają czuwać nad tym by utrzymywać tam czystość i porządek. Myślę, że jest mnóstwo ludzi, którzy mają wiele niesamowitych pomysłów na promocję rzek i potrafią to wykorzystać. Konkurs nagłośni te przykłady, doceni tych ludzi i mam nadzieję, pociągnie do tego innych - wyjaśnia Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja i członek Partii Zieloni.


Zielono mi: Dyskusja o prawie do wody. Ewa Podolska w rozmowie z Jackiem Bożkiem, szefem Klubu Gaja i członkiem Partii Zieloni oraz z Dariuszem Szwedem z politykiem Partii Zieloni i członkiem Zielonego Instytutu.


Zdaniem przedstawicieli organizacji ekologicznych prywatyzacja zasobów wodnych jest realnym zagrożeniem dla państw członkowskich. – W wielu krajach Europy Zachodniej ten problem już się pojawił – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dariusz Szwed z Rady Krajowej Partii Zieloni. – Dobrym przykładem jest Berlin, gdzie kilka lat temu doszło do prywatyzacji przedsiębiorstwa komunalnego, które dostarczało wodę i odbierało ścieki. Aktualnie w stolicy Niemiec trwa proces rekomunalizacji, czyli objęcia tego przedsiębiorstwa ponownie zarządem publicznym.


Europejska inicjatywa obywatelska „Prawo do wody” chce zapobiec prywatyzacji zasobów wodnych w Europie. Według jej inicjatorów, proces ten negatywnie wpływa na jakość wody, ale i podnosi jej cenę. W wielu krajach Europy Zachodniej ten problem już się pojawił – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dariusz Szwed z Rady Krajowej Partii Zieloni.


Światowy Dzień Wody, przypadający na 22 marca został zainicjowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych, 20 lat temu, w celu zwiększenia świadomości ważności świeżej, pitnej wody i promocji zrównoważonego zarządzania zasobami wody pitnej.


Program Klubu Gaja Zaadoptuj rzekę powstał z potrzeby zwrócenia się ku naszym polskim wodom, abyśmy zauważyli i docenili, że wokół nas płyną rzeki, potoki, a wśród pól i wzgórz rozpościerają się jeziora, stawy, a wraz z nimi całe bogactwo fauny i flory wokół nich. Nie dość tego. Polska to kraj morski. Bałtyk to nasz skarb i niezwykłe dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe - wyjaśnia Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja i członek Partii Zieloni.


Wrocław ma nowoczesną oczyszczalnię ścieków, ale - jak pisaliśmy w poniedziałek - i tak spuszcza nieczystości do rzeki. MPWiK przekonuje, że są niegroźne dla środowiska. - To odważna teza - komentuje przewodniczący Partii Zieloni 2004 Radosław Gawlik.


Rada Krajowa Partii Zieloni przyjęła stanowisko w sprawie proponowanej przez rząd reformy prawa wodnego. Poważna i niezbędna reforma gospodarki wodnej w Polsce jest sprawą trudną, jeśli nie beznadziejną. Jedyną szansą na jej przeprowadzenie jest rzeczywiste uspołecznienie procesu jej tworzenia od momentu założeń po prace w parlamencie. Środowiska naukowców i organizacji pozarządowych są w stanie wesprzeć tylko taką reformę, która będzie dawała szanse na rzeczywiste zmiany i poprawę.


Postanowiliśmy porozmawiać z nowymi członkami Partii Zieloni o tym co skłoniło ich do zaangażowania się w ruch polityczny. Wyszła nam bardzo spontaniczna rozmowa. Pytają Elżbieta Hołoweńko i Przemysław Wiśniewski, odpowiadają Ewa Sufin-Jacquemart (koło warszawskie partii, członkini od marca) oraz Michał Simon (koło lubelskie partii, członek od lutego).


Zieloni proponują Polkom i Polakom nowe otwarcie – Zielony Nowy Ład, którego fundamentami są: rozwój, który nie będzie prowadził do zwiększania się nierówności społecznych i degradacji środowiska; tysiące miejsc pracy w zielonych sektorach gospodarki; świeckie państwo; respektowanie praw kobiet i mniejszości; rozwój kultury i nauki.


Przewodniczący Zielonych oraz lider listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu Kraków I, między innymi na temat polskiej i unijnej polityki energetycznej, ich priorytetów oraz roli poszczególnych form wytwarzania energii.
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,522,570 Unikalnych wizyt