ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/26
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Zielone Miasto - RSS

O kampanii:

Pobierz publikację "Zielone Miasto Nowej Generacji" (pdf 2MB)
Kampania Zielone miasto to cykl działań Zielonych 2004 na rzecz skierowania polskich miast na drogę zrównoważonego rozwoju i równościowej polityki społecznej. Skupiamy się też na zagadnieniach rewitalizacji obszarów miejskich, zrównoważonym transporcie, ekologii terenów zurbanizowanych.

Green City campaign of the Polish Green Party. Below you can find publication "Green City of the New Generation" in pdf file.

Olga Tokarczuk o Zielonym Mieście

Kampanię prowadzą:

Małgosia Tkacz-JnaikPromocja:
Małgorzata Tkacz-Janik
e-mail
strona WWW
609 677 874

Dariusz SzwedWspółautor publikacji "Zielone miasto nowej generacji":
Dariusz Szwed
strona WWW

Beata MaciejewskaWspółautorka publikacji "Zielone miasto nowej generacji":
Beata Maciejewska
strona WWW

Wojtek KłosowskiEkspert ds. strategii miejskich:
Wojciech Kłosowski
e-mail
strona WWW

Publikacje PDF:

Pobierz publikację "Zielone Miasto Nowej Generacji" (pdf 2MB)

Download publication "The green city of the new generation" (pdf 1 MB)

Ważne informacje

Zieloni 2004 należą do Europejskiej Partii Zielonych

Zieloni 2004 współpracują z Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim

Ważne linkiZakończyła się kontrola Zamku Książąt Pomorskich, którą przeprowadzili radni komisji rewizyjnej pod przewodnictwem Ewy Koś (Zieloni). Kontrola trwała od sierpnia 2012 r. i była kilka razy przedłużana. Kontrola wykazała za to, że niegospodarne było zorganizowanie Balu Zamkowego 2012 r. - To był niewypał, który przyniósł ok. 200 tys. zł strat - liczy Ewa Koś z partii Zieloni. - Impreza ta nie spełnia oczekiwań misji statutowej jednostki i należy ją uznać za szkodzącą wizerunkowi instytucji.


Opolanie chcą zmian w systemie odbioru śmieci. Proponują m.in. likwidację segregacji bioodpadów, a także podzielenie miasta na małe sektory, które obsługiwałyby różne firmy. - Zmiany są potrzebne, ale równie potrzebna jest duża akcja edukacyjna na ten temat - przekonuje dr Krystyna Słodczyk, członkini partii Zieloni. - W zachowaniu człowieka ważne są nawyki, a te ugruntował stary system. Niestety wiedza o nowym jest wciąż niewystarczająca.


Ulica regularnie się korkuje, doprowadzając kierowców do szału. Jak rozwiązać ten problem? 50 lat temu, gdy na zachodzie Europy samochód przeżywał swoje złote lata, w Kopenhadze odkryto ze zdumieniem, że — wbrew ludzkiej intuicji — poszerzanie ulic nie pomaga. Wręcz przeciwnie: po kilku miesiącach zatory robią się jeszcze większe. - pisze Tomasz Bużałek z partii Zieloni.


Tutaj jednak podczas konsultacji swoje uwagi zgłosiło opolskie Koło Zielonych. - Naszym zdaniem w takim zespole powinni się pojawić także mieszkańcy miasta, by o ostatecznej liście przedstawionych do głosowania wniosków nie decydowali tylko urzędnicy. W Łodzi np. pod głosowanie przedstawiono wszystkie zgłoszone wnioski i zespół nie był potrzebny - przyznaje Beata Kubica z "Zielonych",


Krakowskie koło Zielonych sprzeciwia się lekceważeniu głosu mieszkańców w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022. Domagamy się rozpowszechnienia wszystkich oficjalnych dokumentów dotyczących ZIO wśród mieszkańców Krakowa, przeprowadzenia niezależnych analiz ekologicznego i ekonomiczno-społecznego wpływu igrzysk, przeprowadzenia na ich temat panelu obywatelskiego lub sondażu deliberatywnego z udziałem mieszkańców, ekspertów i polityków oraz zainicjowania przez Radę Miasta Krakowa referendum w tej sprawie. Szacunkowy budżet ZIO zakłada wydatki przekraczające 21 miliardów złotych, co będzie stanowiło znaczące obciążenie dla budżetów samorządowych i budżetu państwa. Co więcej, wydatki te mogą znacząco wzrosnąć, ponieważ badania naukowe wskazują, że faktyczne koszty organizacji igrzysk są wyższe od szacunków średnio o 179%. Tymczasem ostatnie lata w Krakowie to przede wszystkim problem zadłużenia i radykalne cięcia w usługach publicznych. Te ostatnie oznaczały między innymi prywatyzację stołówek szkolnych, której następstwem był znaczny spadek liczby uczniów korzystających z ciepłych posiłków w szkole (o około 2500 osób). Jeśli powtórzy się scenariusz z organizowanych wcześniej igrzysk, to sytuacja osób mniej- i średniozamożnych w naszym mieście jeszcze bardziej się pogorszy. Czeka nas bowiem wzrost czynszów, cen mieszkań i zadłużenia, kolejna fala cięć w edukacji i wstrzymanie inwestycji społecznych (np. w infrastrukturę rowerową czy budowę przedszkoli).


Jerzy Niczyporuk z Partii Zielonych spytał, dlaczego zignorowane zostały wyniki konsultacji społecznych poprzedzających remont parku: - Jeśli 60 proc. uczestników opowiedziało się przeciw jego ogrodzeniu, to czemu postawiono wokół ten potężny parkan?


Warszawscy Zieloni wraz z innymi społecznikami zaapelowali do Ambasadora Norwegii o sprawdzenie, czy środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego wydatkowane przez Ratusz m.st. Warszawy na przeprowadzenie konsultacji społecznych, m.in. konsultacji w sprawie Ogrodu Krasińskich, zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem.


Rozmowa z Michałem Wszołkiem (Zieloni) o zimowej olimpiadzie w Krakowie na 100,5FM w Krakowie (Radiofonia).


- Zaczynamy zbierać podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie przyszłości i formy funkcjonowania pl. Powstańców Warszawy - ogłosili w czwartek Andrzej Rokiciński, przewodniczący rady osiedla Centrum, Marcelina Zawisza i Marek Matczak z Partii Zieloni.


- Chodzi o publiczną regulację cen nieruchomości w obszarach rewitalizowanych. Chodzi o to, by uniknąć spekulacji na nieruchomościach. Dzięki publicznemu wsparciu ich wartość wzrośnie i prywatny właściciel podniesie ceny najmu czy sprzedaży. Problem w tym, że właściciele często przeszacowują wartość nieruchomości. Chcą po prostu zbyt wiele i w odnowionym centrum widać pełno pustych lokali i bannerów z napisem: "Do wynajęcia". Tak jest choćby w Toruniu. Dlatego miasta na jakiś czas powinny zamrażać ceny - mówi Wojciech Kłosowski z Partii Zieloni.


Nie milkną echa decyzji magistratu, który wystawił na sprzedaż elementy Wrocławskiego Roweru Miejskiego i dąży do pełnej komercjalizacji systemu wypożyczalni jednośladów. O rezygnację z tego pomysłu apelują do władz miasta przedstawiciele wrocławskiego koła partii Zieloni. - Niech Wrocław będzie drugim Amsterdamem! - postulują.


- Łódź wciąż się stara podnieść z potransformacyjnej zapaści. Jest miastem ze sporymi obszarami biedy, dużą polaryzacją społeczną, zdegradowaną architekturą. Ciemne, odrapane ulice i niepewność ekonomiczna musiały się przełożyć na oceny mieszkańców. Nie pomaga też to, że w całej Polsce Łódź kojarzy się z biedą - mówi łódzka aktywistka Hanna Gill-Piątek z Partii Zieloni


- Ten plac wygląda, jakby przeszedł jakąś wojnę, a przecież wojna już się dawno skończyła. Od wielu lat to miejsce wygląda, jak giełda samochodowa. Tak ten plac określają mieszkańcy Warszawy. Jak ktoś mówi: spotkajmy się na pl. Powstańców Warszawy to pytamy: a gdzie ten plac jest? Zapominamy, że on jest obok ul. Świętokrzyskiej – podkreślał na antenie RDC Marek Matczak z Partii Zieloni.


- Nie chcemy tych dróg w pakiecie, one i tak są dla nas planowane. Ostatnie lata w Krakowie to likwidacja szkół, ich stołówek, cięcia etatów nauczycieli - przypomina Tomasz Leśniak, doktorant w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego współpracujący z Krytyką Polityczną i Partią Zieloni, który uruchomił na Facebooku stronę "Kraków przeciw igrzyskom".


Rozmowa z Tomaszem Leśniakiem, koordynatorem kampanii „Kraków Przeciw Igrzyskom”, na co dzień doktorantem socjologii, członkiem krakowskiego klubu Krytyki Politycznej i sympatykiem Zielonych o planowanych w Krakowie Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.
Strona 1 z 21 1 2 3 4 > >>
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,522,562 Unikalnych wizyt