ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/26
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Recykling - RSS

O kampanii:

Kampania partii Zielonych 2004 dotycząca zrównoważonej gospodarki surowcami, której głównym hasłem jest "społeczeństwo recyklingu". Poland's Green Party sustainable resource management campaign.

Ważne linki


SPOŁECZEŃSTWO RECYKLINGU
Wiele osób ma kłopot z segregacją, bo nie rozróżnia tworzyw, które wyrzuca do pojemników. Problemy są też w przypadku odpadów składających się z kilku materiałów, na przykład opakowania po lekach z plastiku i folii aluminiowej. - Pozbywając się takich rzeczy, mieszkańcy postępują intuicyjnie i wyrzucają je do żółtego pojemnika. Z jednej strony to wina słabej edukacji ekologicznej, a z drugiej - fatalnej kampanii informacyjnej ratusza - komentuje Krystyna Słodczyk, członkini Partii Zieloni, biolog i ekolog z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.


Radosław Gawlik, Zieloni: Po niespełna miesiącu funkcjonowania tzw.ustawy śmieciowej wiemy, że jest to krok w dobrym kierunku. Mimo ze ustawa wywołała pewne zamieszanie jest to naprawdę ustawa rewolucyjna, kreująca nowy system. (ekoNTO, 27-28 lipca 2013)


Wdrażamy tak niedopracowany system śmieciowy, że jestem pełna obaw, czy on w ogóle zadziała - mówi ekolożka dr Krystyna Słodczyk z Partii Zieloni.


To odpowiedzialność zbiorowa - uważa radna opola z Partii Zielonych, Beata Kubica. I dodaje, że tego typu praktyki mogą osiągnąć cel odwrotny do zamierzonego: - Zniechęcimy mieszkańców do nowego systemu, który jest dobrym systemem.


Zgadza się z nią Beata Kubica z Partii, klub radnych SLD, która proponuje, żeby nad systemem naliczania opłat jeszcze raz się zastanowić: - Zapomnieliśmy, że żyjemy we wspólnocie i powinniśmy wspierać rodziny wielodzietne. Teraz, po zmianie ustawy odpadowej, powinniśmy jeszcze raz usiąść nad naszą uchwałą i wprowadzić mieszany system naliczania opłat za śmieci, tak by nasz system uczynić bardziej sprawiedliwym - mówi Beata Kubica z partii Zieloni 2004 (klub radnych SLD).


Rada Krajowa Zielonych na posiedzeniu w dn. 16 marca 2013 roku przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o odpadach. Ustawa wprowadza pozytywne zmiany, ale jednocześnie budzi zastrzeżenia w pewnych punktach. Gospodarka odpadami komunalnymi musi być traktowana jak usługa publiczna, a nie jak źródło dodatkowego przychodu dla jednostki samorządowej. W szczególności promujemy systemy ulg dla rodzin najuboższych i za segregację odpadów oraz dopłat za niesegregowanie odpadów i ich nadwyżkę wobec pewnej normy, np. średniej krajowej.


- Sprawdziliśmy stawki już uchwalone w innych miastach i wzięliśmy również pod uwagę kwotę wprowadzenia nowego systemu gospodarki odpadami i utrzymania czystości i porządku w gminie, który u nas oszacowano na 21 mln zł. Uważamy, że jest to kwota przeszacowana - przekonuje Beata Kubica z Partii Zieloni 2004, klub SLD. - Naszym zdaniem stawki powinny być jeszcze raz przeanalizowane, bo gmina na gospodarce odpadami nie może zarabiać.


- Nie będę czarować. Nie może być taniej. Obecny system był tani, bo nie uwzględnialiśmy interesów środowiska, kosztów zagospodarowania odpadów. A one są nie małe - mówił w TOK FM Radosław Gawlik, były wiceminister środowiska, przewodniczący Partii Zieloni. Gminy mają coraz mniej czasu na wprowadzenie przepisów z tzw. ustawy śmieciowej.


- Jeden centymetr gleby tworzy się pięćset lat, nie można beztrosko skazywać jej na erozję - mówi dr Krystyna Słodczyk, ekolożka z Politechniki Opolskiej i członkini Partii Zieloni. - Im szybciej zwróci się przyrodzie pierwiastki bioorganiczne, tym lepiej. Zawsze mnie bolało, że marnujemy tyle dobra na śmietnikach.


Dziś w kilku miejscach Krakowa 10-15.00 fundacja Aeris Futuro organizuje zbiórkę choinek. Mniej odpadów to czystsze miasto. Popieramy przyjazne środowisku rozwiązania: http://aerisfuturo.pl/aktualnosci/podaruj-choince-drugie-zycie-akcja-spoleczna-w-krakowie


Zieloni proponują Polkom i Polakom nowe otwarcie – Zielony Nowy Ład, którego fundamentami są: rozwój, który nie będzie prowadził do zwiększania się nierówności społecznych i degradacji środowiska; tysiące miejsc pracy w zielonych sektorach gospodarki; świeckie państwo; respektowanie praw kobiet i mniejszości; rozwój kultury i nauki.


06/09/2011
Zielona Gospodarka
Program gospodarczy Zielonych opiera się na koncepcji ekologicznej i społecznej gospodarki rynkowej, czyli wdrażaniu zrównoważonego rozwoju – integracji równoważnych celów społecznych, ekologicznych i gospodarczych. Zasada ta, która pojawiła się w przyjętym w 1991 roku w Rio de Janeiro dokumencie „Caring for the Earth”, wpisana jest do art. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz unijnego Traktatu Lizbońskiego.


- Zawartość wysypiska zachowuje się jak reaktor chemiczny, a występujący w tym miejscu metan czy dioksyny to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieciaków. - mówi Krystyna Słodczyk.


- Sprawdzimy, dlaczego miasto do tej pory nie skorzystało z tej dotacji. Centrum powinno powstać jak najszybciej, bo będzie służyć rozpowszechnianiu idei recyklingu - mówi radna Beata Kubica z partii Zieloni 2004.


- Podczas ich spalania wydziela się wiele szkodliwych substancji chemicznych. Mieszkańcy, używając tego typu “paliwa” trują siebie i sąsiadów - Beata Kubica dla NTO.
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,522,566 Unikalnych wizyt