ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/26
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Przyroda - RSS

Kampanię prowadzą:

Koordynacja krajowa:

prof. Ludwik Tomiałojć
e-mail
strona www

Polityka UE:

Dariusz Szwed
e-mail
strona www

Ważne informacje

Zieloni 2004 należą do Europejskiej Partii Zielonych

Zieloni 2004 współpracują z Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim

Ważne linki:Ale zasilanie krajowej gospodarki dzięki wydobyciu gazu łupkowego będzie możliwe najwcześniej za 5 - 7 lat. O ile w ogóle. Jak przekonuje Agnieszka Grzybek, przewodnicząca partii "Zieloni", ci, którzy wierzą w to, że dzięki wydobyciu gazu łupkowego staniemy się drugim Eldorado i gazową potęgą na skalę światową, padli ofiarą manipulacji ze strony rządzących. - Opublikowany na początku tego roku raport NIK, dotyczący poszukiwania, wydobywania i zagospodarowania gazu łupkowego, jasno wskazuje, że Eldorado tu nie będzie - przyznaje ekspertka. - Rozmawialiśmy także z polskimi geologami, których zdaniem złoża tego surowca w Polsce mocno przeszacowano.


– Ekologia, to często słowo wytrych. Używane jest bez zastanowienia, a co istotniejsze, bez zrozumienia przez różnego rodzaju polityków dla ich własnych celów – mówi Ewa Koś z partii Zieoni. – A przecież ekologia sprowadza się do jednego – dobrego zdrowia, tak dzieci, które przychodzą na świat, jak i ich rodziców.


Opolanie chcą zmian w systemie odbioru śmieci. Proponują m.in. likwidację segregacji bioodpadów, a także podzielenie miasta na małe sektory, które obsługiwałyby różne firmy. - Zmiany są potrzebne, ale równie potrzebna jest duża akcja edukacyjna na ten temat - przekonuje dr Krystyna Słodczyk, członkini partii Zieloni. - W zachowaniu człowieka ważne są nawyki, a te ugruntował stary system. Niestety wiedza o nowym jest wciąż niewystarczająca.


Jeśli mamy stworzyć sensowną politykę energetyczną, która będzie w długofalowym interesie Polski, zapewni niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, to jej filarem musi być energetyka odnawialna - napisał Adam Wedman, przewodniczący gdańskiego Koła Partii Zieloni w liście otwartym skierowanym do prezesa Rady Ministrów.


Czym jest Chevron i jaką działalność prowadzi w Polsce Rafał Betlejewski pytał Ewę Sufin-Jacquemart z Fundacji Strefa Zieloni, Emila Jabłońskiego, sołtysa Żurawlowa, Grażyna Bukowska, rzeczniczka Chevronu w Polsce. O wolnym rynku w audycji Między innymi Betlejewski mówił prof. dr hab. Jan Jakub Michałek z Uniwersytetu Warszawskiego.


Jak mówi Marek Kryda, w Litowie i w wielu innych miejscowościach w Polsce władze samorządowe nie mają właściwie nic do powiedzenia jeżeli przychodzi inwestor i mówi, gdzie dokona odwiertu. - Wójt ma raptem dwa tygodnie na zapoznanie się z tym wnioskiem i może to tylko zatwierdzić – mówi ekspert. Nie może tego oprotestować, nie może nawet pytać dlaczego tu a nie gdzie indziej będą prowadzone wiercenia – podkreśla Marek Kryda z partii Zieloni.


- Opowiadamy się za rolnictwem tradycyjnym i zdrową żywnością.. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej różnice, między rolnictwem polskim a rolnictwem w krajach Europy Zachodniej coraz bardziej się zacierają, ale nie zawsze na korzyść. - Tradycyjne rolnictwo traci na znaczeniu, a zyskuje produkcja w potężnych manufakturach - ocenia Dorota Metera z partii Zieloni.


O to, aby ograniczyć możliwość korzystania z motorówek i ścigaczy na miejskich kamionkach od wielu miesięcy apelowali do ratusza społecznicy, a także grupa radnych. Problem występował zwłaszcza na kamionce Bolko, gdzie powstało nowoczesne kąpielisko. - Jest dla ludzi, ale powinniśmy także pamiętać o naszych mniejszych braciach i siostrach, a to właśnie głównie zwierzętom przeszkadzają hałas i fale - tłumaczy Beata Kubica, radna Zielonych.


- Umieszczenie drzewa genealogicznego w korytarzu klasztornym i umieszczenie aktu lokacyjnego w sali klasztornej uniemożliwia turyście, pielgrzymowi, mieszkańcowi miasta zapoznanie się z tak ważnymi w historii Księstwa Opolskiego, kościoła Franciszkanów i miasta Opola faktami. Skąd turyści i opolanie mają wiedzieć, że tablica genealogiczna i kopia aktu fundacyjnego znajdują się na terenie klasztoru? Skąd mają wiedzieć, jakie działania należy podjąć, żeby je zobaczyć? - pyta Krystyna Słodczyk, przewodnicząca komisji ochrony przyrody i zabytków w opolskim PTTK i członkini partii Zieloni.


Jednak Jacek Bożek, szef ekologicznego Klubu Gaja z Bielska--Białej, jest oburzony. Jego organizacja od kilku lat w ramach kampanii "Jeszcze żywy karp" walczy ze zwyczajem sprzedawania żywego karpia i przy pomocy wielu znanych osób, m.in. Roberta Makłowicza, próbuje przekonać Polaków do kupowania ryb z lodu. - Nie dość, że Polska jako jedyny kraj z niewiadomych powodów kultywuje barbarzyństwo, to jeszcze próbuje wyeksportować je do innych krajów. Skoro tak, to niech na plac św. Piotra przyjadą Hiszpanie z bykami i urządzą tam korridę - komentuje bielski ekolog pomysł z karpiem.


Wolność od atomu prawem człowieka. Wśród protestujących członkowie Zielonych, m.in. Jerzy Niczyporuk i Marek Kryda.


Zdaniem prezesa Klubu Gaja Jacka Bożka, w Polsce jest "dosyć dobre prawo dotyczące dobrostanu zwierząt". "U nas jest duża miłość do psów i kotów, potrafimy się buntować, gdy się dowiadujemy, że ktoś może im robi krzywdę, ale z różnych powodów, w tym z powodu naszej mentalności, nie dostrzegamy, że karp też może cierpieć, że jest to tak samo odczuwające zwierzę. Na szczęście już w ubiegłym roku nastąpiła ogromna zmiana. Pojawiły się sieci handlowe, które za sprawą tej kampanii nie sprzedają żywego karpia" - powiedział PAP Bożek.


29 listopada w Poranku RDC Ewa Wanat rozmawiała z Joanną Erbel, aktywistka społeczną, Janem Śpiewakiem (Miasto Jest Nasze) i Marek Matczak z warszawskiego koła Zielonych o konsultacjach społecznych – o ich znaczeniu i skuteczności.


Jerzy Niczyporuk z Partii Zielonych spytał, dlaczego zignorowane zostały wyniki konsultacji społecznych poprzedzających remont parku: - Jeśli 60 proc. uczestników opowiedziało się przeciw jego ogrodzeniu, to czemu postawiono wokół ten potężny parkan?


- Technologia szczelinowania hydraulicznego dla wydobycia gazu łupkowego jest naszym zdaniem niebezpieczna dla ludzi i środowiska. Do rozszczelniania łupków używa się substancji chemicznych i część z nich jest szkodliwa dla zdrowia, co potwierdziły raporty wydobycia gazu łupkowego ze Stanów Zjednoczonych. Wskazujemy także, że do jednego odwiertu technologią szczelinowania hydraulicznego potrzeba ogromnych ilości wody, a Polska nie posiada tak dużych zasobów wodnych – wyjaśniała w PR24 Agnieszka Grzybek, przewodnicząca partii Zieloni.
Strona 1 z 17 1 2 3 4 > >>
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,522,510 Unikalnych wizyt