ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/26
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Home « Kampanie i Tematy « Jedz Lepiej - RSS

O kampanii:

Kampania "Jedz lepiej!" jest częścią kampanii, którą realizują: Europejska Partia Zielonych i Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim: Eat better!

Campaign on GMO, food safety, trade and agriculture of the Poland's Green Party.

Kampanię prowadzą:

Koordynacja krajowa:

Ludwik Tomiałojć prof. Ludwik Tomiałojć
napisz mail
strona www

Ekspertka ds. żywności ekologicznej

Dorota Metera
napisz mail

Polityka Unii Europejskiej:

Dariusz Szwed Dariusz Szwed
strona WWW

Ważne informacje:

Zieloni 2004 należą do Europejskiej Partii Zielonych

Zieloni 2004 współpracują z Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim

Promujemy także globalny ruch Slow Food i Slow Cities

Ważne linki

Żywność ekologiczna - portal UE

Ważne daty

16 października - Światowy Dzień Żywności- Opowiadamy się za rolnictwem tradycyjnym i zdrową żywnością.. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej różnice, między rolnictwem polskim a rolnictwem w krajach Europy Zachodniej coraz bardziej się zacierają, ale nie zawsze na korzyść. - Tradycyjne rolnictwo traci na znaczeniu, a zyskuje produkcja w potężnych manufakturach - ocenia Dorota Metera z partii Zieloni.


Agnieszka Grzybek w TOK FM o tym, czy bary mleczne są nam jeszcze potrzebne?


Dorota Metera z Partii Zieloni o dotacjach dla rolników: - Kuriozalnym zapisem w rozporządzeniu jest dotowanie uprawy poziomek. - To owoc marginalny na naszym rynku, równie dobrze można u nas wspierać uprawę ananasów albo jagody kamczackiej. To zwykłe oszustwo, bo wprowadza się wysokie dopłaty np. do soczewicy i prosa, które są bardzo wymagającymi i trudnymi do uprawy w naszym klimacie roślinami. Przecież ci, którzy to ustalają, dobrze wiedzą, że na pewno rośliny te nie urosną - podkreśla.


Święto drzewa: Ewa Podolska, Ewa Sufin-Jacquemart ( Partia Zieloni, Strefa Zieleni ) i Jacek Bożek ( Partia Zieloni, Klub Gaja )


Jajko- symbol życia. To ono będzie królowało na polskich stołach w Wielkanoc. Jak mówi ekolog Jacek Bożek, prezes stowarzyszenia "Klubu Gaja i członek Partii Zieloni " Polacy kupują jajka świadomie. Jego zdaniem, to jedna z nielicznych konsumenckich kampanii, która odniosła taki sukces. "Wiemy, że jajko z 0 (zerem) na skorupce pochodzi z chowu ekologicznego, a 3 (trójka) od kury, która żyje w klatce"- mówi Bożek. "Klub Gaja" od lat namawia nas do zwracania uwagi na to, co kupujemy. "Ekologom dostawało się trochę po głowie za to, że walczyli o lepszy byt kur w klatkach, mówiono że ceny jajek wzrosną. Tymczasem teraz ceny gwałtownie spadły, jaja są tańsze"- mówi członek Zielonych.


Konferencja na temat GMO na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Pokazujemy dwa przeciwstawne wystąpienia, pierwsze, które wygłosił prof. dr hab. Ludwik Tomiałojć ( Zieloni 2004 ) oraz drugie lobbujące za GMO, które przedstawił prof. Tomasz Twardowski.


28 stycznia 2013 r. zacznie obowiązywać zakaz siewu nasion roślin genetycznie zmodyfikowanych. - Nie traktujemy tego jako ostatecznego zwycięstwa, lecz jako pierwszy krok w robieniu porządku z GMO – wyjaśnia Dorota Metera, członkini Partii Zieloni 2004 i ekspertka do spraw certyfikacji rolnictwa ekologicznego. Wg niej najbliższy rok pokaże, czy odpowiednie służby są w stanie wyegzekwować przestrzeganie zakazu.


3 stycznia goście w studiu RDC rozmawiali o GMO w Polsce. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba, Jan Brzeski z Centrum Nauki Kopernik, Dariusz Wiraszka, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Dariusz Szwed, członek Rady Fundatorów Zielonego Instytutu, członek partii Zielonych.


04/01/2013
Wieczór RDC o GMO
Goście w studiu RDC rozmawiali o GMO w Polsce. Gośćmi Roberta Łuchniaka (RDC) byli: dr Agnieszka Chłoń – Domińczak z Instytutu Badań Edukacyjnych – SGH, Witold Woźniak, wicedyrektor Ośrodka Krajowego Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej oraz minister rolnictwa Stanisław Kalemba, Jan Brzeski z Centrum Nauki Kopernik, Dariusz Wiraszka, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Dariusz Szwed, członek Rady Fundatorów Zielonego Instytutu, członek partii Zielonych.


- Zakaz stosowania nasion kukurydzy MON 810 oraz odmiany ziemniaka Amflora jest korzystny - uważa dr Krystyna Słodczyk, ekolog i wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Zakaz stosowania w Polsce tych zmodyfikowanych odmian został wprowadzony przez rząd 2 stycznia. - Jednak nadal powinniśmy być ostrożni, ponieważ jest zagrożenie ze strony naszego prawa - zaznacza dr Słodczyk.


Rada Ministrów przyjęła dziś – 2 stycznia 2013 r. dwa ważne rozporządzenia o zakazie stosowania materiału siewnego odmian modyfikowanych genetycznie (GMO), kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora. Wraz ze znowelizowaną ustawą o nasiennictwie (z dnia 9 listopada 2012 r., podpisaną w dniu 21 grudnia 2012 r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego), wprowadzają one w Polsce zakaz uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Tym samym Polska dołączy do grona krajów członkowskich Unii Europejskiej takich jak: Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry, które wprowadziły zakazy uprawy roślin modyfikowanych genetycznie - zgodnie z wolą swoich obywateli. Jeśli zakaz uprawy i kary skutecznie zniechęcą rolników do kupowania materiału siewnego odmian GMO, a Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa będzie skutecznie kontrolowała przestrzeganie tego zakazu, będziemy mogli poszczycić się tym, że Polska jest krajem wolnym od upraw GMO.


Jacek Bożek z Partii Zieloni 2004 i Klubu Gaja mówi, że trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że karp to czujące zwierzę. - To czująca istota, kręgowiec odczuwający ból i cierpienie, ma tylko ten kłopot, że nie potrafimy go usłyszeć. Jak otworzy pyszczek to nie zaszczeka, nie wyje. Jesteśmy trochę bez serca - ocenia Bożek. Jak podkreśla szybkie oprawienie ryby jest także korzystne dla nas, bo wtedy mięso jest smaczniejsze.


Dorota Metera z Partii Zieloni 2004 i Forum Rolnictwa Ekologicznego i Roman Warzecha z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie dyskutowali o kontrowersyjnej ustawie o nasiennictwie, która daje rządowi możliwość wprowadzenia zakazu upraw GMO.


– To nowa technologia, niedawno wprowadzona do rolnictwa i produkcji żywności, więc ludzie się tego obawiają – mówi Dorota Metera z Partii Zieloni 2004. – Rolą nauki jest odpowiedzieć na pytanie, czy ten sceptycyzm jest słuszny, czy też nie.


28 listopada br. w Kancelarii Prezydenta RP odbyło się spotkanie zorganizowane w związku z planowanym wprowadzeniem rozporządzeń, zakazujących upraw kukurydzy MON810 i ziemniaka Amflora w Polsce, zapowiadanych przez rząd wraz z wejściem w życie ustawy o nasiennictwie przyjętej przez Sejm RP w dniu 9 listopada 2012 r. 30 listopada ustawa ma zostać poddana głosowaniu w Senacie.
Strona 1 z 6 1 2 3 4 > >>
Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,522,563 Unikalnych wizyt