ENGLISH
Home O nas Kontakt Prawo Linki Galeria Publicystyka Historia Pobierz Rss KOMITET WYBORCZY PARTIA ZIELONI 2018/04/21
Partia Zielonych 2004
wesprzyj naszaangażuj się
MENU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoAby założyć konto, wypełnij e-deklarację członka/członkini lub sympatyka/sympatyczki.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Nasi Ludzie « Aleksandra Ewa Banot

Aleksandra Ewa Banot

Aleksandra Ewa Banot

e-mail: aleksandra.banot@zieloni2004.pl

Strona www: www.whs.ath.bielsko.pl/index.php/katedra-literatury-i-kultury-polskiej/pracownicy/66-dr-aleksanda-banot.html?lang=

Strona www 2: www.zieloni2004.pl/Aleksandra-Ewa-Banot-184.htm

Status: Osoba rekomendowana przez Zielonych 2004

Zobacz artykuły: Aleksandra Ewa Banot - RSS

Należy do: Koło bielskie

Kampanianie / Tematy: EdukacjaRówne SzanseNotka bio:dr Aleksandra Ewa Banot - Urodziła się (w 1977 r.) i mieszka w Cieszynie. Nieoficjalna nazwa jednej z dzielnic, Banotówka, pochodzi od nazwiska jej rodziny.

Dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (wcześniej ukończyła filologię polską), mgr psychologii, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Feministka łącząca akademicką katedrę z działaniem na ulicy, zamiłowanie do literatury - z pomaganiem innym ludziom.

Od 2002 r. wykłada przedmioty z zakresu historii literatury polskiej, feministycznej krytyki literackiej, teorii gender i psychologii. Obecnie pracuje w Katedrze Literatury i Kultury Polskiej (dawniej: Katedra Polonistyki) Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej na stanowisku adiunkta; dodatkowo wykłada psychologię w Katedrze Nauk o Polityce Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Wydział Zamiejscowy w Chorzowie. Pracowała także jako nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Cieszynie – posiada stopień nauczyciela kontraktowego.

W latach 2001-2004 (z przerwami) była wolontariuszką w hostelu dla kobiet-ofiar przemocy w Cieszynie prowadzonym przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” oraz w Ośrodku Interwencji Kryzysowej MOPS w Katowicach, zaś w latach 2005-2007 pracowała w Oddziale Psychiatrycznym Szpitala Śląskiego w Cieszynie i prowadziła prywatny gabinet psychologiczny. W 2008 r. ukończyła Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - kurs podstawowy (Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”); od 2001 r. jest członkinią Ogólnopolskiego Porozumienia Osób i Organizacji Pomagających Ofiarom Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Od wielu lat włącza się w działania na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn: uczestniczyła w trenerskim kursie samoobrony i asertywności dla kobiet Wen Do (Fundacja Kobieca „eFKa” w Krakowie). Brała udział w Forach Kobiet Województwa Śląskiego organizowanych przez ówczesną Pełnomocniczkę Wojewody Śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Dorotę Stasikowską-Woźniak. W 2004 r. próbowała przekonać cieszyńskiego Burmistrza do powołania lokalnej pełnomocniczki w odniesieniu do projektu pt. „Przygotowanie sieci lokalnych specjalistek (pełnomocniczek) ds. równego statusu kobiet i mężczyzn w gminach i powiatach województwa śląskiego” realizowanego przez Pełnomocniczkę Wojewody Śląskiego i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Od 2007 r. współorganizuje Śląskie Manify, przygotowując manifesty i periodyczne publikacje. W 2007 r. brała udział w wiecach przeciwko wprowadzeniu słynnej poprawki do art. 30 Konstytucji RP. W ramach powstałej w marcu 2008 r. nieformalnej Grupy Inicjatyw Genderowych (GIGa Śląsk - www.giga.slask.pl) współtworzyła projekt powoływania lokalnych pełnomocniczek ds. równego statusu kobiet i mężczyzn w woj. śląskim (2008-2009); jest współautorką artykułu pt. Feministyczny suport dla Polski ze Śląska - swoistego przepisu na lokalne pełnomocniczki.
(http://www.feminoteka.pl/readarticle.php?article_id=659). Dzięki tej inicjatywie, w wielu regionach Polski (m.in. w Szczecinie, w Warszawie, w woj. opolskim oraz podkarpackim) podjęto próby przywrócenia, zlikwidowanych w listopadzie 2005 r., urzędów pełnomocniczek. Bierze udział w pracach Obywatelskiego Forum Kobiet – otwartej struktury powstałej w początkach 2008 r., skupiającej kobiety z całego kraju działające w organizacjach pozarządowych, związkach zawodowych, partiach politycznych, środowiskach akademickich oraz freelancerki. W ramach obchodów 90-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych (Warszawa, 28.11.2008) - pierwszej publicznej akcji OFK – zredagowała okolicznościową gazetę „Kobiety zdobywają Sejm: 1918-2008-2018”. 24. 01. 2009, w czasie warszawskiej demonstracji przeciwko tzw. ustawie Gowina, przemawiała „w imieniu kobiet ze Śląska” (http://video.google.pl/videoplay?docid=6259646382273634863&hl=pl).
W 2009 r. kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy KKW Centrolewica (Pd-SdPl-Zieloni 2004).

Jest jedną z siedmiu kobiet zaangażowanych w działalność feministyczną na Śląsku, które wzięły udział w pierwszych badaniach (prowadzonych na Wydziale Nauk Społecznych UŚ) nad współczesnym ruchem feministycznym w woj. śląskim.

Interesuje się prozą Nałkowskiej, Orzeszkowej i Kuncewiczowej, także literaturą powszechną, z perspektywy feministycznej krytyki literackiej. Obecnie wydaje książkę (na podstawie rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem prof. Krystyny Kłosińskiej) o prozie Orzeszkowej. W pracy magisterskiej z psychologii zajęła się, praktycznie jako pierwsza w Polsce, analizą stereotypu feministki w kontekście stereotypów związanych z płcią. Wynikli badań były cytowane m.in. przez prof. Mirosława Koftę. Ponadto zajmuje się historią ruchu i idei feministycznych, problematyką równego statusu kobiet i mężczyzn, przemocą wobec kobiet i dzieci, analizą dyskursu pro life – pro choice.
Jest autorką i współautorką ponad trzydziestu artykułów naukowych i publicystycznych; publikuje w „Zadrze”, w czasopiśmie „Świat i Słowo”, na portalu Krytyki Politycznej, Feminoteki i Femki (dawniej: Kreatura). Członkini Śląskiego Klubu Krytyki Politycznej - w roku akademickim 2009/10 prowadziła - wraz z dr Małgorzatą Tkacz-Janik - spotkania z cyklu Gender Kurs - Level 1.

Znajomość j. angielskiego ocenia na czwórkę. W stopniu podstawowym opanowała także
j. niemiecki, francuski i rosyjski. Rozumie Cechów i Słowaków.

W wolnym czasie najchętniej podróżuje – lubi odkrywać nowe przestrzenie natury i kultury. Pasjonuje się motoryzacją - jej ciągle niespełnionym marzeniem jest udział w rajdzie samochodowym. Niedoszła biolożka, która chciała studiować architekturę krajobrazu.
W przyszłości planuje zająć się florystyką i zapisać na kurs tańca flamenco.


Kontakt:
tel. kom.: 604-118-717
e-mail: aleksandra.banot@zieloni2004.pl


Mówią o niej:

dr Małgorzata Tkacz-Janik,
Grupa Inicjatyw Genderowych GIGa Śląsk, Fundacja Przestrzenie Dialogu

Aleksandra Banot ma imię od-męskie, ale to nic w Jej przypadku nie znaczy. Aleksandra jest wielowymiarowa i bardzo ambitna, ale przede wszystkim posiada wiele cech, które na razie w Polsce nie wiodą prymu wśród rankingów na najlepszego polityka lub polityczkę, jednak
w Europie są dowodem na bycie politykiem najwyższej próby. Aleksandra jest ukierunkowana na dialog i integrację nawet bardzo różniących, a czasem nawet zwalczających się języków sfery publicznej i odmian dyskursu publicznego. Humanizm jest fundamentem jej działania, wykształcenia i serca. Nie popada w fanatyzmy i nadmierne ideologizowanie. Nie oznacza to, że Ola nie jest ideowa. Realizuje ideowość w zakresie solidarności społecznej i współdziałania ponad podziałami. Wrażliwa i twarda, daleka od typowych polskich hipokryzji.
Ma wiedzę o równym statusie, kwotach, parytetach i doskonale zna zagadnienia związane
z przemocą wobec kobiet.
W Europarlamencie godnie i skutecznie reprezentowałaby interesy polskich kobiet jako Europejek, które znają swoje prawa, świadomie i na każdym kroku samodzielnie decydując
o sobie, o swoim ciele, o macierzyństwie, wyborze drogi zawodowej lub o pozostaniu
w domu.
OLA JEST OK!

dr inż. Katarzyna Tobór-Osadnik

Ola – Aleksandra na Eurodeputowaną.
Drobna, kobieca, a zarazem silna i zdecydowana. To cechy nie tylko tysięcy polskich kobiet, ale także, a może przede wszystkim, Oli Banot. Od kilku lat czynnie uczestniczy w wielu akcjach i działaniach na rzecz równości kobiet i mężczyzn
w Polsce. Nie tylko pod względem prawa, ale przede wszystkim
w celu zmiany stereotypów postępowania. Jej wiedza, umiejętności, nadzwyczajna pracowitość i uczciwość we wszystkim co robi sprawiają, że wszyscy, którzy mieli przyjemność z nią współpracować darzą ja przyjaźnią i szacunkiem. Margaret Thatcher powiedziała kiedyś: Jeśli chcesz, by coś zostało powiedziane - powierz to mężczyźnie. Jeśli chcesz, by zostało zrobione - powierz to kobiecie. To zdanie jest na pewno o Oli Banot.3 ostatnie artykuły powiązane z Aleksandra Ewa Banot:
Aleksandra Ewa Banot w portalach społecznościowych:profil ostatnio edytowany dnia: 20-08-2011, 10:44

Siedziba biura krajowego Partii Zieloni:
ul. Marszałkowska 1 lok. 160
00-624 Warszawa
e-mail: biuro@zieloni2004.pl

www.partiazielonych.pl | www.zieloni2004.pl
15,502,965 Unikalnych wizyt